Dan modnog detalja koji su proslavili Hrvati

Dan kravate, koji se tradicionalno slavi otkako je Hrvatski sabor 18. listopada 2008. iskazao posebnu čast kravati označivši ga kao dan za obilježavanje ovog izvorno hrvatskog modnog detalja, obilježili smo izradom panoa te zajedničkom milenijskom fotografijom u dvorištu naše škole.

Učenici su se poredali u oblik kravate te otvorili crvene kišobrane kao simbol hrvatske baštine stvarajući tako efektnu fotografiju iz zraka. Ovaj projekt osmislile su i realizirale prof. hrvatskog jezika Katarina Žanetić, Marina Goreta i knjižničarka Karolina Viđak. U izradi panoa sudjelovale su učenice izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari pod vodstvom mentorica. Učenici 2.e su na satu razredne zajednice na zabavan i poučan način pristupili praktičnom dijelu vezivanja kravata. U fotogaleriji pogledajte njihove rezultatewink

Fun fact: Riječ “cravat” potiče od francuskog termina “cravate” – “Croat” budući da su Hrvati bili ti koji su popularizirali modu nošenja rupca svezanoga oko vrata. Termin “tie” (kravata) razvio se u engleskome jeziku iz izraza “to tie a cravat” (zavezati kravatu), a zapravo predstavlja jedan od načina vezivanja ovog odjevnog predmeta oko vrata, koji potiče od originalne kravate. (preuzeto sa http://academia-cravatica.hr/category/edukacijski-program/)

Fotogalerija:

objavio: Karolina Viđak   datum: 19. 10. 2017.