Transnacionalni dijalog Hrvatska–Italija

10. travnja 2019. održan je prvi transnacionalni dijalog između Hrvatske i Italije na temu Europska Unija danas i budućnost Europe.

U dijalogu su sudjelovali učenici IV. gimnazije “Marko Marulić” s izborne Politike i gospodarstva i učenici Škole za grafiku, dizajn i održivu gradnju iz Splita te učenici iz Italije.

FOTOGALERIJA

Nakon pozdravnih govora sudionicima dijaloga obratio se Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj te poveo razgovor na temu budućnosti Europe i važnosti razmišljanja mladih u Europi i njihovog sudjelovanja na izborima za predstavnike.

Krešimir Macan, stručnjak za odnose s javnošću, uspio je zanimljiv i mladima pristupačan način objasniti kako funkcioniraju političke kampanje te kako na ljude utječu medijske manipulacije.

Tomislav Korman, predstavnik  ureda Europskog parlamenta u RH govorio nam je o važnosti aktivnog sudjelovanja građana u europskim demokratskim procesima te statistikama izlaženja mladih na izbore. Naglasio je važnost donošenja samostalnih odluka i izlaska mladih na izbore te nas pozvao na uključenje u kampanju “Ovaj put glasam”.

Nakon što su gosti završili svoja zanimljiva izlaganja organizirane su radionice u kojima su mladi sudionici podijeljeni u mješovite hrvatsko-talijanske skupine te su na taj način potaknuti na dijalog o pitanjima:

- bi li Europska Unija trebala imati više utjecaja u vanjskoj politici, u socijalnoj politici, u zaštiti sigurnosti, sigurnosti granica, oporezivanju…;

- jesu li ili nisu spremni plaćati porez izravno u proračun EU npr. za emisije stakleničkih plinova, za održivi razvoj i okoliš, za borbu protiv plastike i njenog zagađivanja okoliša, za razdvajanje otpada…..;

- osjećaju li se više europskim građanima ili ipak više građanima svoje zemlje?
Unatoč međusobnim različitostima, sudionici su dali gotovo identične odgovore i samim time pokazali da svi imamo isti konačni cilj te da nas EU svojom kohezijskom politikom vuče naprijed k ugodnijem i uređenijem građanskom životu i društvu.

Bruna Radanović, PiG IZBORNA

objavio: Marijana Munitić   datum: 11. 4. 2019.