"Nacionalne i etničke manjine u našoj zajednici" - Francuska zajednica

Prošloga četvrtka, 16.5.2019. u sklopu projekta ,,Nacionalne i etničke manjine u našoj zajednici“ kojeg pripremamo na izbornoj nastavi iz Politike i gospodarstva, održano je druženje sa učenicima naše škole, Ivanom Jukić i Tomom Jukićem, predstavnicima francuske nacionalne manjine.

Fotogalerija

Njih dvoje prati vrlo zanimljiva priča  koju su nam entuzijastično prepričali. Naime, njihove mame su rođene i odrasle u Francuskoj, no iznenađujuće je što su oni rođaci po tatinoj strani jer su obojica očeva oženili Francuskinje. Ivanina majka - Valerie i Tomina majka - Aline su naučile kuhati pod snažnim francuskim utjecajem te su  nam svoje znanje i vještine prenijele u obliku ukusnih i možda jednih od najpoznatijih jela francuske kuhinje - ,,quiche lorraine“ i ,,tarte au citron“.

Naše vrijedne mame su zasukale rukave i pokazale nam kako izgleda najbolji spoj francuske i hrvatske kuhinje. Toma nas je sve iznenadio bocom najpoznatijeg francuskog šampanca „Moet“ kojeg naravno nismo kušali jer smo odgovorni maloljetnici, no vrijedilo je za „photoshooting“ i osjećali smo se kao pravi mali Francuzi. Kao što smo predviđali, tanjuri su ubrzo ostali prazni te čak nije ostao niti jedan kolač koji smo mislili ostaviti ravnateljici koja nam je dozvolila da se nase ugodno druženje i upoznavanje jedne od nacionalnih manjina u našoj zajednici održi na našoj školskoj terasi s veličanstvenim pogledom.

Uz divno druženje uz čavrljanje o francuskoj kulturi i njenim posebnostima na osunčanoj terasi naše škole, uživali smo u predivnom pogledu na naš grad Split i zvonik sv. Duje te zahvaljujući kreativnom oku i kvalitetnim objektivima naših učenika, ovo zabavno druženje smo obilježili sa nekoliko fotografija. Moramo posebno istaknuti odjevne predmete koje su naši mali Francuzići posudili od svojih djedova, a to je francuzica, odjevni simbol francuske mode te dres francuske nogometne reprezentacije, pokazujući kako su oni veliki obožavatelji nogometa, koji je kao i u Hrvatskoj nacionalni sport. Taj nas je prizor malo zaintrigirao pa smo ih pitali: „Za koga ste navijali na prošlogodišnjem  Svjetskome nogometnom prvenstvu?“, na što su oni uz vedri osmijeh jednoglasno odgovorili: „HRVATSKA!“

Još jednom zahvaljujemo Ivani i Tomi što su odvojili svoje vrijeme i predstavili nam svoju multikulturalnost i posebnosti francuske nacionalne manjine.

MERCI, BEAUCOUP! smiley

IZBORNA PiG

Deni Miličević, Ivana Jukić, Toma Jukić

objavio: Marijana Munitić   datum: 17. 5. 2019.