Panel "Kako kvalitetnim obrazovanjem doprinosimo održivosti"

Dana 26.3.2020. sudjelovali smo, zajedno sa članovima udruge OIP Posejdon, na zanimljivom panelu na temu Kako kvalitetnim obrazovanjem doprinosimo održivosti. Kroz razgovor su nas vodili mentor i trener OIP Posejdon Igor Spetič Speja  i naša mentorica prof. Natalija Palčić.

IZBORNA PiG                                                                                            Fotogalerija

Uvod u temu započeo je mentimeterom i odgovaranjem na pitanja što za nas znači kvalitetno obrazovanje, održivi razvoj i neformalna edukacija.

Odgovori su nas poveli prema razgovoru o tome što mislimo o obrazovanju općenito i je li nam daje ono što nam zaista i treba, je li nas priprema za tržište rada i razvija li nam kritičko mišljenje.

Bilo je zanimljivo čuti mlade predstavnike Posejdona, studente, koji uz redovno obrazovanje imaju i dugogodišnje iskustvo neformalne edukacije. Većina nas se složila s Posejdoncima da se baš i ne osjeća poticajna atmosfera u redovitom obrazovanju (čast nastavnicima iznimkama!) već da se kvaliteta obrazovanja svodi na odlične ocjene i uspješan prolaz u daljnji stupanj redovitog obrazovanja.

Zaključili smo da školovanje i edukacija nisu nužno istoznačnice iako ih se danas poistovjećuje. Edukacija je značajno širi pojam koji nudi mogućnosti rada na sebi i kroz neformalne i informalne oblike stjecanja znanja i vještina, kao npr. kroz sudjelovanje u radu raznih udruga, sportskih i drugih klubova, kroz druženje u slobodno vrijeme…..

Tijekom razgovora smo koristili posebnu metodu javljanja za riječ i izražavanja mišljenja uz pomoć kartica razvijenih na Posejdonovom projektu Speaker's corner.

Na kraju smo zaključili da su kvalitetno obrazovanje i održivi razvoj u vrlo uskoj vezi jer je kvalitetno obrazovanje zapravo temelj za poboljšanje života ljudi pa i za održivi razvoj. Potrebno je njegovati stvaranje interesa za raznim oblicima edukacije jer se na taj način povećava i razina znanja i vještina potrebnih za unapređenje koncepta održivog razvoja naše ovozemaljske zajednice.

objavio: Marijana Munitić   datum: 27. 2. 2020.