U CENTRU MATURE

U CENTRU MATURE – PRONAĐITE „TIPS & TRICKS” ZA DRŽAVNU MATURU, UČENJE I VREDNOVANJE ZNANJA!

Želite li saznati na koji se način osmišljavaju ispitni zadatci, kako se vrednuje usvojenost nastavnih sadržaja tijekom srednjoškolskoga obrazovanja te kako izgledaju ispiti prethodnih generacija? Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja pripremio je digitalne materijale koji su temeljeni na suvremenim znanstvenim spoznajama u ispitivanju i vrednovanju znanja kao i na rezultatima dosadašnjih analiza ispita državne mature i koji će nastavnicima pomoći u prilagodbi načina edukacije i pripremi nastavnih materijala, a učenicima u usvajanju školskoga gradiva te ostvarivanju što boljih ishoda u ispitima državne mature. Ti su materijali odsad dostupni „U Centru mature”, a podijeljeni su na smjernice za izradu ispitnih zadataka namijenjene nastavnicima i zadatke namijenjene učenicima.

1. Smjernice za izradu ispitnih zadataka – prvi dio:

• primjerene su svim učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola, neovisno o predmetima koje poučavaju.

2. Smjernice za izradu ispitnih zadataka – drugi dio:

• namijenjene su nastavnicima koji se žele koristiti već postojećim standardiziranim zadatcima koji su dio prethodno provedenih ispita državne mature

• primjerene su svim srednjoškolskim nastavnicima, posebice nastavnicima ovogodišnje generacije maturanata, ali i svim ostalima koji žele unaprijediti kvalitetu vrednovanja odgojno-obrazovnih ishoda

• nadopunjuju sadržaje prvoga dijela materijala.
    3. Zadatci iz dosad provedenih ispita državne mature

• namijenjeni su kao pomoć u učenju učenicima koji se pripremaju za polaganje ispita državne mature

• primjereni su svim srednjoškolskim nastavnicima koji se njima mogu koristiti u vrednovanju učenika svih razreda srednje škole

• raspodijeljeni su prema razredima, područjima i obrazovnim ishodima koje ispituju.

Ako imate sugestija i ideja kako dodatno olakšati pripreme za državnu maturu, pišite nam na e-adresu: ucentrumature@ncvvo.hr.

objavio: ALENA TONKOVIĆ   datum: 9. 4. 2020.