SVE JE DIGITALNO - INFLUENCERI I NOVA VIRALNOST

Ovog smo četvrtka u programu Škole ambasadora Europskog parlamenta sudjelovali u u online razgovoru na temu uloge influencera za vrijeme, ali i nakon pandemije, odnosno koliko ovakav način komunikacije i rada može pozitivno ili negativno utjecati na javnost i specifične društvene skupine. U razgovoru su sudjelovali - Nika Pavičić, influencerica JoomBoos platforme; Dominik Breber, urednik JoomBoos platforme; Marina Čulić Fischer, direktorica agnecije Dialog komunikacije; Marko Matijević, urednik portala Srednja.hr.                                 =>POVEZNICA<=

Naši su učenici imali priliku saznati zanimljivosti o fenomenu influencera i njihovom utjecaju prije svega na populaciju mladih te funkcioniranju influensera u vrijeme pandemije.

Razgovarali smo o komunikaciji u digitalnom prostoru za vrijeme i nakon korone te važnosti utjecaja influencera u promociji brendova i općenito utjecajna inflencerske scene u Hrvatskoj.

Influensanje je korisno i dobro Iz perspektive odnosa s javnošću i korištenja influensera kao marketinških alata, uloga influensera u marketinškoj industriji i komunikacijama sve je veća.

Mnogi brendovi upravo kroz komercijalne suradnje s influenserima dopiru do svoje publike. Influenseri su postali značajan kanal jer sve više mladih prati influensere i ulazi u svijet influensera nego što svakodnevno koriste i prate društvene mreže.

Mnoge su javne osobe svoja znanja i iskustava prebacili u marketing i na digitalnim platformama postali influenseri bez podrške neke konkretne medijske kuće.

Budućnost influence marketinga izgleda vrlo optimistično i prema nekim procjenama 2025 njezina vrijednost bi trebala biti oko 23,52 milijarde $ u svijetu.

Danas je suradnja influencera sa institucijama izuzetno važna jer institucije na taj način približavaju svoj rad građanima a prije svega mladima koji koriste nove digitalne načine komunikacije. Mnoge institucije u situaciji kada žele doprijeti do mladih ljudi angažiraju influensere kako bi se približili svojoj publici na primjeren način ali po pitanju promicanja/influencanja u javnom sektoru ipak treba vrlo pažljivo birati i prilagođavati poruke onome što zapravo želimo reći.

Nažalost ne prepoznajemo u javnom prostoru značajniji broj influensera koji se bave područjem obrazovanja te promoviraju znanje i obrazovanje na razne načine.

Mladi influenseri su podijelili s nama svoja pozitivna i negativna iskustva svog djelovanja te kakav je osjećaj utjecati na veliki broj ljudi. Sve više mladih žele biti influenseri ali trebaju znati da je i to ozbiljan posao kojeg se mora raditi profesionalno i odgovorno.

Nažalost influensanje kroz prezentiranje i informiranje često uljepšava stvarnost te je nužno osvijestiti važnost medijske pismenosti i kritičkog mišljenja kako bismo donijeli odgovornu odluku koga ćemo i u kojoj mjeri pratiti.

IZBORNA PiG

objavio: Marijana Munitić   datum: 22. 5. 2020.