Euroscola

Ovog smo tjedna, zajedno sa kolegama iz Gimnazije Pula, imali čast predstavljati našu zemlju na Euroscoli, programu Europskog parlamenta kroz koji učenici viših razreda srednjih škola u dobi od 16 do 18 godina, iz svih država članica Europske unije na praktičan način uče o europskim pitanjima. Sukladno pandemijskim uvjetima, Euroscola se održala u online verziji u kojoj su sudjelovali učenici iz cijele Europe i to 2200 učenika iz 70 srednjih škola u 22 zemlje EU.

Našu je školu predstavljalo 24 učenika sa izborne nastave Politike i gospodarstva i naša mentorica prof. Natalija Palčić.

Fotogalerija

Tema ove sjednice bila je Povelja prava pojedinca i uloga građana u demokratskim procesima.

Domaćini iz EU parlamenta u Strasbourga koordinirali su sudjelovanje predsjednika Europskog parlamenta Davida Maria Sassoli, koji je uvodno pozdravio učenike, potpredsjednice Europskog parlamenta Roberte Metsole koja je učenicima direktno odgovarala na njihova pitanja, Massimiliana Puglie, sa Suda EU i dr Antonia Caiole iz pravne službe Europskog parlamenta, koji su govorili o važnosti sudjelovanja u demokraciji te mladih diljem Europe koji su na ovaj način učili su o Europskom parlamentu te istovremeno aktivno sudjelovali kroz mnoštvo raznovrsnih pitanja, izlaganjem inovativnih prijedloga, glasovanjem za prijedloge video uključenjem ili putem chata.

Naši su Marulićevci aktivno sudjelovali u chatu postavljajući pitanja vezana utjecaj manjka socijalnih i fizičkih kontakta na mentalno zdravlje ljudi, kako zainteresirati mlade za politiku i potaknuti ih da aktivnije sudjeluju u svakodnevnom političkom životu, trenutnu ekonomsku i socijalnu situaciju u Europi uzrokovana Covid-om.

Svoje smo ideje i razmišljanja imali priliku podijeliti i na europskoj platformi za mlade Youth Ideas Platform ( https://www.youthideas.eu/events/euroscola-online)

Na kraju smo sudjelovali u anketi u kojoj su nam za glasovanje bila ponuđena problemska pitanja: ravnopravnost spolova, odnosi među tinejđerima u različitim državama, prava vezana uz Povelju EU, aktivna borba protiv klimatskih promjena. Mladi sudionici su većinom glasova odlučili da je borba protiv klimatskih promjena problem koji traži hitno i angažirano djelovanje svih nas.

Ovu bismo radionicu opisali kao zaista poučno i zanimljivo iskustvo koje nam je proširilo perspektivu te smo postali svjesniji ozbiljnosti trenutne situacije u Europi i svijetu. Zaključili da se jedino zajedničkim angažmanom i voljom možemo prilagoditi ovoj novoj svakodnevnici i trenutno situaciji u kojoj se nalazimo.

IZBORNA PiG

objavio: Marijana Munitić   datum: 12. 2. 2021.