Škola ambasador europskog parlamenta

Naša škola jedna je od 15 izabranih škola koje će sudjelovati u programu ” Škola ambasador Europskog parlamenta” koji se od ove školske godine provodi i u Lijepoj našoj. Škole su odabrane po osnovi dosadašnjeg uspješnog sudjelovanja u EU programima i aktivnog provođenja informiranja i educiranja učenika o EU.

Program je razvijen u skladu s ciljevima Strategije za mlade Europskog parlamenta i već se nekoliko godina provodi u šest članica EU, a od ove godine u svim članicama EU.

Cilj programa je razvijanje osviještenosti mladih o utjecaju Europe na njihovu svakodnevicu i bolje razumijevanje funkcioniranja i mogućnosti koje pruža EU svojim europskim građanima. Program se provodi kroz šest modula, na način da mladi ambasadori (u našoj školi - učenici s izborne nastave PiG-a) informiraju svoje kolege o europskoj parlamentarnoj demokraciji, organiziraju tematska događanja, proslavu Dana Europe, kvizove i igre, te svojom kreativnošću i inovativnošću nastojati oplemeniti ovaj program kroz koji će ih voditi starija ambasadorica prof. Natalija Palčić.

Na uvodnom seminaru projekta Europskog parlamenta "Škola Ambasador" u zagrebačkoj Kući Europe uz predstavnike odabranih škola koje će biti  prve škole-ambasadori sudjelovali su i domaćica Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda za informiranje Europskoga parlamenta u RH, te gosti  Domagoj Ivan Milošević, predsjednik Odbora za europske poslove, Hrvatski Sabor; Marijana Petir, zastupnica u Europskom parlamentu; Hrvoje Šlezak, zamjenik ministra obrazovanja, znanosti i športa; Branko Baričević, šef Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj; dr.sc Davor Petric, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Krešimir Čanić, Mreža popularizatora znanosti; Danko Družijanić, Hrvatska radiotelevizija te Sunčica Findak, Hrvatska radiotelevizija.

Škole koje sudjeluju u programu Europskoga parlamenta ''Škola ambasador'' su VII. gimnazija Zagreb, II. gimnazija Zagreb, Gornjogradska gimnazija Zagreb, Prirodoslovna škola ''Vladimira Preloga'' Zagreb, Tehnička škola ''Nikola Tesla'' Zagreb, IV. GIMNAZIJA „MARKO MARULIĆ“ SPLIT, Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti Osijek, Gimnazija Karlovac, Elektrostrojarska škola Varaždin, Dubrovačka privatna gimnazija, Gimnazija Metković, Srednja škola Krapina, Srednja škola ''Hrvatski kralj Zvonimir'' Krk te Gimnazija Vukovar.

Natalija Palčić, prof.

objavio: Karolina Viđak   datum: 30. 1. 2017.