Međunarodni dan tolerancije

Međunarodni dan tolerancije obilježili smo sudjelovanjem na okruglom stolu na temu "Pristupačnost obrazovanja/obuke/aktivnosti ranjivim skupinama društva" na kojem smo analizirali važnost i potrebu uključivanja ranjivih skupina u obrazovanje/ obuku/aktivnosti s namjerom senzibiliziranja javnosti i ukazivanja na važnost integracije ranjivih skupina i u društvo i na tržište rada.

FOTOGALERIJA

Na okruglom stolu sudjelovali su prof. Natalija Palčić, starija ambasadorica Škole ambasadora Europskog parlamenta zajedno sa mladim ambasadorima i njihovim kolegama, psihologinja Ana Majić iz Centra izvrsnosti, Đordana Barbarić, predsjednica udruge Most, Zlatko Lovrić, socijalni radnik iz Lige za prevenciju ovisnosti i prof. Marijana Munitić, koordinatorica volonterske sekcije IV. gimnazije „Marko Marulić“ .

Prof. Natalija Palčić naglasila je da bi obrazovanje trebalo biti osnovni činitelj društvene uključenosti za sve građane te da treba poticati osmišljavanje takvog sustava obrazovanja koji će biti u stanju nositi se s različitostima obrazovnih potreba i koje će omogućiti pristup svim zainteresiranima pa tako i cijelom spektru ranjivih skupina društva.  U tom smislu, naglasila je i mogućnosti koje pružaju europski fondovi s financijskom podrškom za osmišljavanje projekata i aktivnosti usmjerenih rješavanju problema i pružanju obrazovne potpore ranjivim skupinama pružajući im tako obrazovno iskustvo i pripremajući ih za samostalan život  aktivnih i produktivnih građana jer obrazovanje nije samo način borbe protiv socijalne isključenosti nego je i način postizanja ekonomskog napretka i društvenog razvoja.

Psihologinja Ana Majić iz Centra izvrsnosti naglasila je da se obrazovanje nadovezuje i na socijalne vještine nužne za socijalno uključivanje u društvo i na tržište rada te na unapređivanje njihovog osjećaja građanstva a one se stječu druženjem i provođenjem različitih aktivnosti kroz formalno obrazovanje ali kroz raznovrsne programe udruga a što je zapravo i smisao cjeloživotnog učenja.

Zlatko Lovrić, socijalni radnik iz Lige za prevenciju ovisnosti, predstavio je Ligin program obrazovanja zatvorenika i ovisnika tijekom i nakon izvršenja zatvorske kazne i naglasio važnost obrazovanje kao ključnog u pomaganju zatvorenicima u razvoju vještina za ponovni ulazak na tržište rada.

Prof. Marijana Munitić, koordinatorica volonterske sekcije IV. gimnazije „Marko Marulić“ iznijela je svoja iskustva u radu s mladim volonterima te predstavila zanimljive projekte educiranja i informiranja o važnosti pomaganja u društvenom uključivanju ranjivih osoba koje provodi sa svojim učenicima, između ostalog i projekta podržavanja sportskih aktivnosti beskućnika iz udruge Most.

Đordana Barbarić, predsjednica udruge Most, koja dugi niz godina radi s ranjivim skupinama, mladima, mladima u riziku, počiniteljima kaznenih djela, beskućnicima, ljudima koji žive na rubu i u dubokom siromaštvu. Osmišljavanjem  i realizacijom nebrojenih projekata vezanih za društveno uključivanje i suzbijanje siromaštva zajedno sa svojim suradnicima pomogla je mnogim socijalno isključenim osobama ali i naglasila je da uvijek postoji prostor za napredak u pomaganju takvim osobama i razbijanju predrasuda prema marginaliziranim društvenim skupinama kroz bolju koordinaciju države s davateljima usluga i kroz educiranje i informiranje poslodavaca o mogućnostima uključivanja ranjivih skupina te poticanjem građanske solidarnosti.

Prezentacija ovakve količine pozitivne energije i inicijative za pozitivne promjene koju svjedoče i provode sudionici okruglog stola pokazuje da u našem društvu postoje mnogi koji su se spremni uključiti u različite aktivnosti u cilju općeg dobra te stoga ostaje otvoren poziv da im se priključimo i pokažemo svoju građansku opredijeljenost i za društveno dobro zajednice u kojoj živimo.

objavio: Marijana Munitić   datum: 16. 11. 2019.

Volonterstvo