2021-11-12 19:12:00

EUROSCOLA The EU in the world: What do you want the future to look like?

Ove školske godine sudjelovali smo na prvom izdanju Euroscole zajedno sa učenicima iz 22 zemlje. Nažalost, ni ove godine nismo mogli fizički sudjelovati već smo bili online povezani sa Europskim parlamentom u Strasbourgu i Bruxellesu. Bila je to prilika za razmjenjivanje i razradu ideja o tome kakvu bismo Europu željeli kao i za postavljanje pitanja podpredsjedniku Europskog parlamenta Pedru Silvi Pereiri.

Domaćini iz EU parlamenta koordinirali su sudjelovanje predsjednika Europskog parlamenta Davida Marie Sassoli-ja, koji je uvodno pozdravio učenike, podpredsjednika Europskog parlamenta Pedra Silve Pereire koji je učenicima direktno odgovarao na postavljena pitanja, Mychelle Rieu, stručnjakinje, savjetnice i voditeljice ureda za ljudska prava u Europskom parlamentu te Jaume Duch Guillota, direktora za odnose s javnošću i glasnogovornika Europskog parlamenta.

Naši su mladi ambasadori Europskog parlamenta aktivno sudjelovali na virtualnoj Euroscoli postavljajući pitanja vezana za utjecaj manjka socijalnih i fizičkih kontakata na mentalno zdravlje ljudi, kako zainteresirati mlade ta politiku i potaknuti ih da aktivnije sudjeluju u svakodnevnom političkom životu te za trenutnu ekonomsku i socijalnu situaciju u Europi uzrokovana Covid-om.

Svoje smo ideje i razmišljanja o temama vanjske politike i ljudskih prava, humanitarne pomoći i razvojne suradnje te sigurnosti i obrane imali priliku podijeliti i na Europskoj platformi za mlade te na službenim stranicama Konferencije o budućnosti Europe. Tijekom virtualne konferencije postavili smo i direktno pitanje predstavnicima europskog parlamenta koje je u ime naše delegacije postavio Marko Veršić vezano za iznos novca Europske unije koji se koristi za potrebe drugih zemalja koje nisu dio Europske unije.

Na ovaj način učili smo Europskom parlamentu aktivno sudjelujući u mnoštvu raznovrsnih pitanja, izlaganju inovativnih prijedloga, glasovanjem za prijedloge, video uključenjem ili putem chat-om.

Ovo poučno i zanimljivo iskustvo proširilo nam je perspektivu te smo postali svjesniji ozbiljnosti trenutne situacije u Europi i svijetu. Zaključili smo da se jedino zajedničkim angažmanom i voljom možemo prilagoditi ovoj novoj svakodnevnici i trenutnoj situaciji u kojoj se nalazimo.

POVEZNICA

IZBORNA PiG


IV. gimnazija Marko Marulić Split