POSJET ŽUPANIJSKOM SUDU U SPLITU

Maturanti s izborne nastave Politike i gospodarstva sudjelovali su u manifestaciji „Dani otvorenih vrata“ Županijskog suda u Splitu.

U pratnji Tamare i Mirje, suretljivih djelatnica Suda, krenuli smo u obilazak počevši od sudske pisarnice koja je žila kucavica svakog suda. Ljubazni djelatnici objasnili su nam proceduru zaprimanja pošte (spisa, žalbi...), razvrstavanja i otpreme prema krajnjim primateljima – odjelima i odvjetnicima u tzv. kartolare.

Uz brigu o ulasku/izlasku spisa u ovaj ured svakodnevno svraćaju i stranke. Saznali smo i da je danas cijeli proces koji smo upoznali zapravo informatički umrežen.

Razgled smo nastavili istražnom pisarnicom i saznali da se tu radi po nalogu i da je sve označeno tajnom zbog postupka istrage. Na splitskom sudu koriste i vrlo moderan sustav link komunikacije pri ispitivanju svjedoka kojeg smo i sami imali priliku simulirati. Posjetili smo i uskočku pisarnicu zaduženu za predmete is uskočke nadležnosti, a to su koruptivna kaznena djela i ratni zločini. Saznali smo da svaki postupak kreće od istrage koja vodi do podizanje optužnice i završava presudom, a u ovim predmetima to zna biti dugotrajan postupak.

U građanskoj pisarnici saznali smo da im dolaze predmeti po žalbama iz cijele RH i tu se predmet dodjeljuje sucu. Upoznali su nas i sa ulogom miritelja u sudbenom postupku.

PiG IZBORNA 4.r

objavio: Karolina Viđak   datum: 30. 10. 2017.