POSJET EUROPSKOM PARLAMENTU, BRUXELLES 4.-6.2018.

Za svoj dvogodišnji trud u uspješnom provođenju aktivnosti projekta Škola ambasador Europskog parlamenta mladi ambasadori iz naše škole nagrađeni su pozivom eurozastupnice Željane Zovko da u pratnji ravnateljice Ninočke Knežević i svoje mentorice Natalije Palčić posjete Europski parlament i predstave svoje aktivnosti.

Posjet Europskom parlamentu započeo je sudjelovanjem ravnateljice Ninočke Knežević  i mentorice Natalije Palčić u emisiji otvorenog studija VoxBox u Europskom parlamentu u kojoj su predstavile našu školu, njene aktivnosti i program Škola ambasador Europskog parlamenta.

Zatim smo poslušali zanimljivo predavanje o EU i njenom funkcioniranju kroz institucije EU i njene predstavnike. Bila je to prilika za razgovor o trenutnom statusu susjednih zemalja RH s obzirom na njihova nastojanja u priključivanju EU te europskim prioritetima sedmogodišnjeg financijskog plana i Brexita koje je nužno definirati prije novih izbora slijedeće godine.

Izlaganju se pridružila naša domaćica zastupnica Željana Zovko koja je pozvala učenike da ne prihvaćaju dezinformacije koje se šire u medijskom prostoru već da se dobro informiraju I uključe u aktivnosti aktivnog građanstva te da svakako sudjeluju na predstojećim EU izborima.

Posjetili smo i vijećnicu Europskog parlamenta u kojoj se upravo zasjedalo pa nam je zastupnica Zovko pojasnila raspored mjesta u vijećnici i tijek zasjedanja.

Zatim je slijedila Konferencija “Mladi i Europska unija – godina pred izbore” koju je otvorila zastupnica Željana Zovko naglasivši važnost sudjelovanja mladih u izbornim procesima i kvalitetnom informiranju prije donošenja odluka;  ravnateljica Ninočka Knežević je predstavila 4. gimnaziju “Marko Marulić” i njene aktivnosti;  prof. Natalija Palčić je predstavila program Škola ambasador Europskog parlamenta a učenici Roko Pavić i Petar Dragan dali su prikaz 1. i 2. godine provedbe EPAS programa u našoj školi. Na Konferenciji su sudjelovali i članovi organizacije ELSA iz Splita.

Nismo propustili ni Parlamentarium gdje smo saznali što Europski parlament čini jedinstvenim, kako se donose odluke i kako utječu na naš svakodnevni život, prošetali smo “tunelom glasova” i doživjeli višejezično nasljeđe EU i njezina 24 službena jezika, učili o dugoj i uzburkanoj povijesti Europe te odigrali interaktivni virtualni posjet na 3D svjetlećoj karti europskog parlamenta.

Nismo propustili vidjeti znamenitosti i zanimljivosti Bruxellesa pa smo za kraj posjetili zabavni park Mini Europa sa mini reprodukcijama europskih znamenitosti i naravno Atomium - skulpturu izgrađena u čast Svjetske izložbe 1958. u Bruxellesu a danas neizostavnu znamenitost Bruxellesa.

IZBORNA PiG

objavio: Karolina Viđak   datum: 14. 6. 2018.