Državna smotra Zakon u razredu - Simulacija suđenja

Učenici IV. gimnazije „Marko Marulić“, u pratnji svoje mentorice prof. Natalije Palčić, sudjelovali su i na ovogodišnjoj Smotri simuliranih suđenja iz područja građanskog odgoja i obrazovanja.

Državna Smotra, na kojoj su ove godine sudjelovale 24 škole iz cijele Hrvatske, održana je 9.3.2019. na Općinskom sudu u Novom Zagrebu, gdje je učenike srednjih škola pozdravila Ivana Maršić, predsjednica Općinskog suda u Novom Zagrebu, a uvodnu riječ dali su i dr.sc. Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda te Tomislav Ogrinšak i Nevenka Lončarić-Jelačić, viši savjetnici iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

FOTOGALERIJA

Za simulaciju suđenja učenici su pripremili kazneni spis „Županijsko državno odvjetništvo u Mitogradu protiv Ane Grabar“, u kojem je Ana Grabar optužena da je na dječjem odjelu bolnice u Mitogradu donijela originalno upakirani iPad vrijedan oko 4000,00 kn te ga unijela u prostor gdje se nalazi dr. Zatezalo u namjeri da mu ga dade kako bi ishodila da dr. Zatezalo što prije operira njenog sina.

Učenici su odlično odradili odvjetnički posao pripremivši pitanja za obranu i tužiteljstvo te su uspjeli uvjeriti dodijeljenog suca da presudi u korist njihovih stanaka za što, zasigurno, moramo zahvaliti i bivšem učeniku naše škole a danas odvjetniku Borisu Ivančiću i njegovoj asistentici koji su nam poklonili i svoje dragocjeno vrijeme i svoje pravničko i iskustveno znanje kako bi nas temeljito pripremili za stvarno sudbeno okruženje.

Ova učenička smotra ima za cilj razvijanje samopouzdanja, vještine govorenja i kritičkog mišljenja, poboljšanje zaključivanja te komunikacijskih vještina srednjoškolaca a istovremeno im omogućuje i bolje razumijevanje pravosudnog sustava te pridonosi boljem razumijevanju važnosti prava i pravde u ostvarivanju prava građana u demokratskom društvu.

Smotra je održana u 2 kruga, a za kraj učenicima i njihovim mentorima su podijeljene zahvalnice i pohvalnice.

IZBORNA PiG, 3.RAZRED

objavio: Marijana Munitić   datum: 11. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »