Školsko okruženje u vrijeme korone

Ovog četvrtka, 03.12.2020., organiziran je susret Škola Ambasadora Europskog parlamenta u vidu Zoom konferencije o Školskom okruženju u doba korone. Na konferenciji je, uz IV. gimnaziju „Marko Marulić“ Split, Školu za dizajn, grafiku i održivu gradnju, Split i Gimnaziju Metković, sudjelovala i odgovarala na pitanja učenika dr. Željka Karin, ravnateljica NZJZ SDŽ.

Organizator konferencije je bila Obrtničko-industrijska škola, Imotski.

Doktorica se osvrnula na pandemiju općenito, mjere na snazi i zasad poznate podatke o cjepivu protiv koronavirusa. Saznali smo kako i tko će biti cijepljen kad cjepivo bude dostupno u Hrvatskoj, o tome po kojem se principu provode mjere i kako se odlučuje o njima te stajališta doktorice o nekim od provedenih mjera i njihovom smislu.

Učenici su postavili nekoliko pitanja i pokazali veliku dozu kritičkog mišljenja, a zatim su Toma Jukić i Ana Krajina u ime IV. gimnazije održali prezentaciju “Utjecaj pandemije na život učenika” te tako ukazali na psihičke probleme koje uzrokuju izolacije i zatvaranja, osvrnuli su se i na različite sisteme provođenja nastave u Europi te dojmove učenika s obzirom na online nastavu i zarazu koronavirusom, sve to uz podatke iz istraživanja “Kako smo? Život u Hrvatskoj u doba korone” u kojem su i sami sudjelovali.

Istraživanje je pokazalo kako je u Hrvatskoj u odnosu na druge države zabilježen drastičan porast psihičkih smetnji, posebno kod učenika, a jedina država koja ima slične rezultate kao Hrvatska bila je Španjolska. Također, učenici su uglavnom rekli kako im je lakša nastava kada se održava online, posebno oni viših razreda OŠ i SŠ. Za kraj, istraživanje je pokazalo kako je puno više djece zabrinuto za zdravlje svojih bližnjih i njihovu potencijalnu zarazu koronavirusom nego za sebe i na taj način preispitali učinkovitost mjera koje, između ostalih, donosi i dr. Karin s obzirom da sve to očito ne dopire do učenika.

Učenici Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju iz Splita predstavili su rezultate ankete koju su proveli u svojim razredima, a učenici iz Gimnazije Metković obavijestili su nas o epidemiološkoj situaciji u njihovoj županiji.

TOMA JUKIĆ – IZBORNA PiG

objavio: Marijana Munitić   datum: 3. 12. 2020.

« Svibanj 2024 »