DAN MATERINSKOG JEZIKA

UNESCO je 1999. godine proglasio 21. veljače Međunarodnim danom materinskog jezika kako bi naglasio važnost promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja. Želeći istaknuti činjenicu da jezici nisu samo dio kulturnog naslijeđa, već su i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i različitosti, sudjelovali smo na on line susretu kojeg su organizirali naši kolege ambasadori juniori Europskog parlamenta Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec sa svojom profesoricom Iris Bel kako bismo obilježili taj dan. Juniori ambasadori iz 10 hrvatskih škola prikupljali su riječi i izraze karakteristične za njihovo govorno područje s ciljem njegovanja bogatstva našeg materinskog jezika. Tijekom susreta učenici su ukratko predstavili svoju školu, a zatim su u mješovitim skupinama u Zoom „breakout sobama“ pokušavali definirati unaprijed pripremljenih 15 riječi/izraza iz štokavskog, kajkavskog i čakavskog narječja. Na kraju je za sve sudionike susreta uslijedio Kahoot kviz u kojem su se naši prijatelji iz Slavonskog Broda pokazali najuspješnijima!

Našu su školu predstavljali učenici Gordan Kragić, Antonela Litović, Ena Meter, Laura Dudan i Marija Kojundžić.

Hvala našoj mentorici Nataliji Palčić koja nam otkriva ovakve zanimljive aktivnosti a ovaj put i veliko hvala našoj profesorici hrvatskog jezika Katarini Žanetić koja nam se rado pridružila i pomogla u pripremi našeg predstavljanja na ovom susretu.

Veselimo se svakoj novoj prilici za zajedničku suradnju sa našim kolegama mladim ambasadorima Europskog parlamenta!

IZBORNA PIG

objavio: Marijana Munitić   datum: 24. 2. 2021.

« Svibanj 2024 »