PiG-ovci na ERASMUS+ projektu "Impress me"

Učenici s izborne nastave PiG-a sudjelovali su 7.-12.9.2015. u ERASMUS+ projektu pod nazivom "Impress me" čiji je nositelj bio OIP Posejdon.

Pogledajte fotogaleriju.

Pročitajte i pogledajte intervju s Bugom Bulj.

Učenici s izborne nastave PiG-a sudjelovali su 7.-12.9.2015. u ERASMUS+ projektu pod nazivom "Impress me" čiji je nositelj bio OIP Posejdon. Projekt su osmislili mladi Posejdonci na jednom od svojih dosadašnjih projekata, a cilj je da 32 mlade osobe od 14 do 25 godina iz Slovenije, Češke, Rumunjske i Hrvatske usvoje i ovladaju transverzalnim vještinama i znanjima koje će ih osnažiti kao osobe, te potaknuti na proaktivno djelovanje u lokalnoj zajednici.

Raznovrsne radionice i aktivnosti na kojima smo sudjelovali zajedno s našom voditeljicom prof. Natalijom Palčić omogućile su nam da upoznamo vještine i znanja vezane za osobni PR koje nam mogu koristiti u svakodnevnom životu, a osobito u traženju zaposlenja.

Projektne aktivnosti odvijale su se na Gospinu otoku, Saloni, amfiteataru, Zvonimirovu domu, rijeci Jadro, Marjanu, gradskom vijeću grada Solina, Mosoru...

Nadalje, projektne aktivnosti pozitivno su utjecale na upoznavanje kulturnih različitosti, razvijanje solidarnosti, te promoviranje temeljnih vrijednosti EU-a jer  su se sudionici upoznali s načinom funkcioniranja civilnog društva u pojedinim zemljama-partnerima projekta.

Osobito zabavni i korisni bili su jutarnji „energizeri“ koje je svako jutro držala druga zemlja sudionica. To su zabavne igre kojima je cilj da se sudionici bolje upoznaju i opuste, a istovremeno su dobro poslužili za razbuđivanje i zagrijavanje prije započinjanja s planiranim programskim aktivnostima.

Naša grupa Marulićevaca osobito se istakla na medijskim radionicama – radijska radionica, TV radionica, novinarska radionica i foto radionica. Svaka grupa otišla je sa svojim stručnim mentorom i kasnije smo se sastali ponovno u Solinu, točnije u Zvonimirovu domu gdje je svaka grupa predstavila svoj rad i pokazala što su naučili. Nakon kratke pauze, uputili smo se u Gradsku vjećnicu grada Solina gdje nam je gđa Rada Vukšić održala kratko predavanje o ustroju grada Solina i njegovoj bogatoj kulturi i to na engleskom jeziku, u čemu joj je pomagala bivša učenica naše škole Buga Bulj, koja je trenutno na stažiranju u odjelu za odnose s javnošću grada Solina. Nakon kratke ture u instituciji grada Solina, u Gradskoj vjećnici smo predstavljali demokratski ustroj vlasti svake od zemalja-partnera projekta, gdje smo mi predstavljali demokratski ustroj Republike Hrvatske. Sve predstavljene demokracije kratko su uspoređene. Nakon jutra ispunjenog aktivnostima, dobili smo dugoočekivani ručak – tradicionali burek.

U popodnevnim satima, nakon ručka i predaha u Solinu, uputili smo se prema izvoru rijeke Jadro, gdje smo održali prezentacije o funkcioniranju civilnog društva pojedinih država. U stanci smo se opustili uz igru atoma, a zatim smo zajedno osmišljavali pitanja za kviz o državama-sudionicama projekta. Atmosfera je bila opuštajuća, a pitanja lagana, na primjer: navesti nešto poznato iz Češke ili koje se more nalazi uz Rumunjsku. Na taj smo nacin svakako ponešto i naučili o običajima i kulturi sudionika projekta. Druženje tog dana završili smo kratkom radionicom u grupama pod nazivom „EU vrijednosti“ i došli do zaključka da su uvijek i u svemu ljudi najvažniji.

IZBORNA PiG

Pogledajte fotogaleriju.

Pročitajte i pogledajte intervju s Bugom Bulj.

objavio: Marijana Munitić   datum: 29. 9. 2015.