Građanski odgoj

Tribina ''Biti drugačiji''

Dana 28.01.2013. učenici naše škole sudjelovali su na tribini „Biti drugačiji“ na temu ne/tolerancije i ne/nasilja prema drugima i drugačijima. Tribina je organizirana s ciljem promicanja nekih od aktualnih tema iz našeg okruženja  i educiranja mladih za aktivno promišljanje o tim temama.

Gosti tribine: dr.sc. Valerija Barada (Filozofski fakultet u Zadru)

dr.sc.  Dragan Markovina (Filozofski fakultet u Splitu)

Marko Mlinar ( građanski aktivist)

Barbara Matejčić (novinarka)

Vladimir Matijanić (novinar)

Tribina je započela kratkim dokumentarnim filmovima – reportažama:

1. Regionalna netrpeljivost – reportaža o predrasudama prema regionalnim obilježjima; odnosima između hrvatskih regija; tradicionalnim posebnostima zajednica koje dovode do sukoba; neopravdanoj generalizaciji i stigmatizaciji ljudi i regija; osjećaju ugroženosti koji vodi agresiji i sukobima.

Ipak, suvremeni urbani život nameće prihvaćanje kao uvjet suživota, te u takvim suvremenim urbanim sredinama sve više dominiraju statusne razlike, a manje neke druge.

1. Tko su oni – reportaža o azilantima i Zagrebačkom prihvatilištu za azilante; problemima koji nastaju doseljavanjem „onih drugačijih“ u naša susjedstva koji, u konačnici, mijenjaju naše tradicijske vrijednosti ne trudeći se uklopiti u našu životnu rutinu konzervativnog, tradicionalnog i još uvijek patrijahalnog društva.

1. Tri priče – reportaža o 3 različita primjera netrpeljivosti prema onima koji

koji su na bilo koji način drugačiji, osobito svojim osobnim identitetom.

Iz izlaganja se dalo zaključiti da ljudi, u pravilu, imaju predrasude prema nepoznatom i da lako grade predrasude što dovodi do socijalnog udaljavanja, što je posebno naglašeno u vremenima gospodarske krize.

Najčešći uzroci takvog ponašanja su strah od različitosti, zatvorenost /tradicionalnost društva, slaba regionalna pomičnost, gospodarska kriza….

Za sve nas ostaje za promišljanje: ŠTO MOŽEMO UČINITI KOLEKTIVNO, A ŠTO OSOBNO? kako bi bili tolerantniji i spremniji na „one drugačije“!

Natalija Palčić, prof.

objavio: Meri Galić   datum: 12. 2. 2013.

« Svibanj 2024 »